27.6

כפר תולת – קבוצה שניה

 בפעם הראשונה השנה יצא לי להשתתף "ביום ים" אחרי שנה בחו"ל. הפעילות עברה בנתיים לחוף תל ברוך, והמקום מוצלח ונעים הרבה יותר מאשר בשנים שעברו. המיקום המרוחק והשקט יחסית, אופי החוף המוגן ונוכחות המצילים האדיבים באופן מיוחד, כולם משאירים הרבה יותר זמן לאינטראקציה החשובה יותר, עם אורחינו.

 בשעה שמונה וחצי כבר נכחו מספר מתנדבים ומארגנות. ברק, ערן, אונו האורח ההולנדי שהצטרף, יפעת, רחלי ורחל, ליליה וליסה ואחרים, וכמובן אני ואמי, מיה. נפחנו גלגלים, סידרנו וקיבלנו הנחיות מדויקות מרחלי. הצטרפו כמה מתנדבים נוספים.

בשעה 10 לערך הגיעה האוטובוס, הפעם מהכפר תלת, שליד כביש 5 על גדר ההפרדה. כפר שסובל מניתוק שהגדר כפתה על תושביה משדותיהם, ושניכר בו הכיבוש במלוא פשטותו האיומה. הקבוצה הנרגשת כללה אמהות צעירות וותיקות יותר, מספר גברים מבוגרים, חלקם ידידים ותיקים מפעילויות 'יש דין' וחלקם לראשונה אתנו.

הבוקר עבר מהר ובאופן חלק. שחייה, משחק, שיחות ראשוניות, אבטיח, עוד שחייה, עוד משחק, קצת סנדוויצ'ים ופינוקים אחרים וכבר הגיעה השעה להמשיך ליפו. הקבוצה לא הייתה גדולה במיוחד, ולמרות כמות צנועה של מתנדבים התחושה הייתה נעימה ורגועה, הילדים היו עסוקים ושמחים ולא נדרשנו אלא להנאה משותפת.

במהלך ההכנה ליום, בעקבות הערה של אליס על חברתה שטענה שאנו עושים עוול בכך שאנו חושפים את הילדים לחוויה כזו שייקח הרבה זמן, אם בכלל, עד שיוכלו לחוותה שוב. עלתה הסוגיה שמא העזרה שהתארגנויות מסוג זה מציעות לפלסטינים או לקרבנות אחרים של הפרת זכויות (מהגרי עבודה, פליטים ואחרים)  רק מקרב אותם לתחושה שדברים יכולים להיות טובים יותר, בלי שניתן בהכרח להבטיח דבר כזה. השיחה הייתה ערה וניכר שהנושא העסיק את מרבית המתנדבים והמארגנות גם בעבר, אולם המסקנה הכללית הייתה שכל חוויה טובה שניתן לספק לאותן אוכלוסיות היא בעלת ערך בפני עצמה ללא קשר לאפשרות שתחזור על עצמה. תחושת חוסר האונים שעשויה להופיע פעמים רבות אצל אנשים הפעילים בסוג כזה של התארגנויות, היא כמובן עצומה, אך כל הזדמנות שניתן בה לייצר גשר ביננו, ולתת להם תחושה שיש עוד ועוד אנשים בצד שלנו שתומכים בהם היא משמעותית ביותר.

כתב: אריאל ביילי

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s